Közösségi múzeumok elismerés
Idén 14 muzeális intézmény vehette át a Közösségi Múzeum elismerést októberben, ez elismerés a múzeumokban folyó közösségépítő munkára is rá kívánja irányítani a figyelmet.
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK) kezdeményezésére 2019 óta a díjat azon muzeális intézményeknek ítélik oda, amelyek közösségi részvételi alapon működnek, a múzeumi alaptevékenységükkel összehangolt közösségépítő munkát folytatnak, bevonják munkájukba a helyi lakosságot, a civil szervezeteket, egyéb partnereket. – írja honlapján az elismerést kezdeményező intézmény.
Az idei év díjazottjai: a hajdúszoboszlói Bocskai István Múzeum, a budapesti Deák 17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galéria, az esztergomi Duna Múzeum, a Gödöllői Királyi Kastély, a Gödöllői Városi Múzeum, a makói József Attila Múzeum, a mindszenti Keller Lajos Művelődési Központ és Könyvtár, és Helytörténeti Gyűjtemény, a budapesti Ludwig Múzeum, a százhalombattai Matrica Múzeum, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark, a szentgotthárdi Pável Ágoston Helytörténeti és Szlovén Nemzetiségi Gyűjtemény, a sátoraljaújhelyi PIM – Kazinczy Ferenc Múzeum, a Sóstói Múzeumfalu és a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum.
A kulturális intézmények közösségi szerepvállalásának elősegítésére a MOKK, az NMI Művelődési Intézet, és az Országos Széchényi Könyvtár konzorciumi partnerekként országos módszertani fejlesztést valósítottak meg 2016 és 2019 között, a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás című európai uniós projekt keretében. Ennek egyik eredményként született meg a Közösségi Múzeum elismerés.
Fotó: mokk.skanzen.hu